• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Spotkanie po latach 2014-10-28

Spotkanie po latach 2014-10-28

Dla jednych była to podróż krajoznawcza, dla innych sentymentalna. Mowa o wizycie w Cereal Partners Poland Toruń-Pacific i Toruniu wielkopolskich spożywców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Prezes wielkopolskiego oddziału SITSpoż, dr inż. Józef Gładkowski dobrze pamięta zakład dawnego Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Toruniu. To właśnie w nim w latach siedemdziesiątych nadzorował budowę linii do produkcji płatków kukurydzianych. Dziś w tej fabryce produkowane są płatki śniadaniowe Nestle.

– Wiele się tu zmieniło – stwierdził inż. Gładkowski po wizycie na liniach produkcyjnych. – To zupełnie inny zakład, rozbudowany i nowoczesny.

Historia produkcji płatków śniadaniowych w Polsce zaczęła się właśnie w Toruniu. W 1975 roku zapadła decyzja, by do Torunia, do wówczas państwowego przedsiębiorstwa produkującego krochmal, sprowadzić linię corn flakes. Produkcja płatków miała być mniej uciążliwa dla mieszkańców Jakubskiego Przedmieścia, gdzie zlokalizowana była fabryka. Maszyny dostarczyła brytyjska firma Henry Simon Ltd. Polscy inżynierowie, we współpracy z Anglikami, zajęli się uruchomieniem produkcji, która ruszyła w 1977 roku. Zakład wówczas stanowił część Bydgoskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Trzemesznie. Wielu spośród dzisiejszych członków wielkopolskiego oddziału stowarzyszenia SITSpoż było związanych z tym zjednoczeniem.

Na zdjęciu pierwszy z lewej Wojciech B. Sobieszak, gospodarz spotkania, oraz zarząd Wielkopolskiego Oddziału SITSpoż.: w środku prezes dr inż. Józef Gładkowski, drugi od lewej dr Marian Mączyński, który nadzorował wdrożenie technologii produkcji płatków kukurydzianych.