• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

CPP - dobry przykład inwestycji zagranicznej w Polsce, 2016-05-10

CPP - dobry przykład inwestycji zagranicznej w Polsce, 2016-05-10

Cereal Partners Poland Toruń-Pacific został przedstawiony jako przykład inwestycji zagranicznej, która związana była nie tylko z transferem do Polski kapitału, ale również dyfuzji wiedzy i innych miękkich zasobów organizacji. Łukasz Kaczmarek, szef działu Controllingu CPP, był jednym z panelistów dyskusji odbywającej się w ramach konferencji naukowej „Inwestycje i nieruchomości w gospodarce światowej”. Zorganizowała ją Katedra Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która świętuje jubileusz 40-lecia.


Konferencja zgromadziła nie tylko przedstawicieli nauki, ale także Ministerstwa Rozwoju, Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych, samorządów i przedsiębiorców. W ciekawie poprowadzonym przez redaktora naczelnego „Głosu Uczelni”, Winicjusza Szulca, panelu dyskusyjnym zostały przedstawione przykłady firm z kapitałem polskim i zagranicznym, które inwestują zarówno w kraju, jak i za granicą. Wiceprezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych mówił np. o obecności firmy w Rosji. Bez zlokalizowanych tam fabryk, w obecnych realiach polityczno-prawnych, firma nie mogłaby swobodnie oferować swoich wyrobów na tamtejszym rynku. Z kolei Łukasz Kaczmarek z CPP (na zdjęciu trzeci od lewej) podkreślał, że wraz z kapitałem zachodnich partnerów do Polski transferowana jest wiedza, dobre praktyki, którymi firma dzieli się ze swoimi dostawcami, lokalnymi społecznościami oraz studentami w ramach warsztatów realizowanych m.in. wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konferencję otworzył wykład kierującego katedrą Inwestycji i Nieruchomości UMK prof. Włodzimierza Karaszewskiego. Przypomniał w nim, że Polska w ciągu 25 lat budowania po 1990 roku wolnej gospodarki zwiększyła PKB o 238% i jest europejskim rekordzistą. Nie byłoby to możliwe bez zagranicznego kapitału, który pomógł zmodernizować polską gospodarkę. Zdaniem profesora wewnętrzne oszczędności Polski oraz ich struktura wciąż nie pozwalają na wystarczający dopływ kapitału dla osiągnięcia oczekiwanego rozwoju naszej gospodarki. Bez znaczących inwestycji zewnętrznych Polacy nie będą w stanie dogonić poziomu gospodarczego krajów Zachodu. Obecnie nominalna wartość naszego PKB w przeliczeniu na statystycznego Polaka wynosi zaledwie 39,3% średniej Unii Europejskiej.