• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Wojciech B. Sobieszak w Piernikowej Alei Gwiazd, 2020-06-26

Wojciech B. Sobieszak w Piernikowej Alei Gwiazd, 2020-06-26

Wojciech B. Sobieszak, wieloletni prezes Cereal Partners Toruń-Pacific oraz Prof. Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odsłonili swoje Katarzynki w toruńskiej Piernikowej Alei Gwiazd. Obydwaj zasłużeni dla Torunia panowie dołączyli do grona wybitnych osób, które od 2003 roku są uwieczniane w alei przed Dworem Artusa. 


Wojciech B. Sobieszak był prezesem Cereal Partners Toruń-Pacific do 2019 roku. Dyrektorem Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego (PPZ) w Toruniu został w 1987 roku. Kierował firmą w okresie prywatyzacji, podczas którego PPZ przekształciło się w Toruń-Pacific – dziś największego w naszej części Europy producenta płatków śniadaniowych. Od 1994 roku firma należy do koncernów Nestlé S.A. i General Mills, które powołały spółkę Cereal Partners Worldwide. Od 2004 roku w ramach CPW Wojciech Sobieszak był jednocześnie dyrektorem zarządzającym grupy Cereal Partners Central Europe. Kierowana przez niego firma, w której obecnie piastuje funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej, jest znana w Toruniu jako mecenas sportu i kultury.

Prof. Andrzej Kossakowski to wykładowca Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Urodzony w 1938 r. we Lwowie. Od początku swoją karierę związał z UMK w Toruniu, gdzie w latach 1955-60 studiował fizykę, w roku 1966 obronił pracę doktorską, w 1972 r. habilitację, a w 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Swoje wykłady prowadził na wielu uniwersytetach zagranicznych, m.in. w Stuttgarcie, Mediolanie, Austin w Teksasie, Essen, Leuven, Santiago de Chile, Neapolu i Tokio. Do naukowych osiągnięć prof. Kossakowskiego należą m.in. prace o teorii laserów czy cykl prac dot. kwantowego splątania. Jednym z głównych tematów jego badań jest też kwantowa teoria układów otwartych i to za zasługi na tym polu przyznana została mu w 2019 roku Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Jest to najważniejsze wyróżnienie naukowe w kraju, nazywane często „polskim noblem”.