• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Rockowe „Wesele” Wyspiańskiego 2011-06-17

Rockowe „Wesele” Wyspiańskiego 2011-06-17

Takiego „Wesela” jeszcze nie było. Klasyk polskiego dramatu   Wyspiański   na koncercie rockowym? Niemożliwe? A jednak. Sławomir Maciejewski, popularny toruński aktor, jako reżyser i odtwórca zarazem, w ramach Sezonu Arycpolskiego w toruńskim Teatrze Wilama Horzycy wystawił monodram oparty na tekstach z dramatu Wyspiańskiego. Maciejewskiemu na scenie towarzyszą młodzi muzycy rockowi. Przedstawienie powstało dzięki mecenatowi firmy CPP Toruń-Pacific.

- Jak "Wesele”, to musi być muzyka! - mówi Sławomir Maciejewski. Nic dziwnego, że jego spektakl na podstawie dramatu Wyspiańskiego ma formę... koncertu rockowego.

Premiera przedstawienia "Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi...” przygotowana przez Sławomira Maciejewskiego, popularnego aktora toruńskiej sceny, była szczególnym wydarzeniem i dla niego samego, bowiem po raz pierwszy wystąpił w potrójnej roli: scenarzysty, reżysera i wykonawcy. Autor spektaklu przyznaje, że od dawna zabierał się do "Wesela”. Świetnym pretekstem okazał się "Sezon Arcypolski”, którym Teatr Horzycy uczcił jubileusz 90-lecia sceny polskiej w Toruniu. - Od wielu lat spotykam się z tekstem Wyspiańskiego - mówi Maciejewski. - Od dawna chodziło mi po głowie, jak by go tu zagrać, bez tych wszystkich pawich piór.

Stanęło na formie koncertu rockowego. Muzykę napisał Bartosz Chajdecki. Na scenie obok "wokalisty, który trochę się rozgadał” - jak określa swoją postać Sławomir Maciejewski - zobaczyliśmy pełen skład rockowej kapeli. Wszyscy to młodzi toruńscy muzycy. W "Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi...” frazy wyjęte z dramatu Wyspiańskiego brzmią wyjątkowo współcześnie. - Opowieść o walce narodowowyzwoleńczej niespecjalnie mogłaby dziś kogoś zająć - mówi autor przedstawienia. - Myślę jednak, że pewne fragmenty mogą nas skłonić do bardzo głębokich emocji. Wydarłem Wyspiańskiemu takie zdania, które wydają mi się piekielnie aktualne i - co więcej - stają się bardziej aktualne niż 10, 20 czy 30 lat temu.

Premiera spektaklu odbyła się 17 czerwca 2011 r.