• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Wiceminister Transportu w Loży Toruńskiej BCC 2006-05-08

Wiceminister Transportu w Loży Toruńskiej BCC 2006-05-08

W ostatniej chwili minister Jerzy Polaczek odwołał swój przyjazd do Torunia. Premier Marcinkiewicz zwołał na poniedziałek (2006/05/08) posiedzenie rządu z udziałem nowych koalicyjnych wicepremierów. Ministra Transportu reprezentował Piotr Stomma, Podsekretarz Stanu, odpowiedzialny bezpośrednio za infrastrukturę drogową.

- Szkoda, że nie ma z nami pana ministra, jednak z pewnością dzięki panu wiceministrowi będziemy jeszcze bliżej spraw, które nas interesują najbardziej, czyli dróg i mostów - tak spotkanie Toruńskiej Loży BCC rozpoczął jej Kanclerz, Wojciech Sobieszak.

Wiceminister Stomma po dość ogólnym wstępie, odpowiadał na pytania gości. Na spotkanie przybyli m.in. parlamentarzyści Tomasz Lenz, Antoni Mężydło, Jan Wyrowiński, którzy w ostatnim czasie zabierali głos w sprawach związanych z budową nowej przeprawy przez Wisłę w Toruniu oraz autostrady A1. Wśród gości był również obecny Michał Zaleski, Prezydent Torunia. Wiceminister rozwiał wszelkie złudzenia, że budowa mostu w Toruniu jest zapisana w priorytetowych planach inwestycyjnych na najbliższe lata, a co za tym idzie, może zostać sfinansowana ze środków centralnych oraz unijnych przeznaczonych na modernizację infrastruktury drogowej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest przeciwna prowadzeniu drogi krajowej S15 (Olsztyn-Poznań) przez Toruń i budowie tu mostu w ramach modernizacji drogi krajowej. Przeprawa przez Wisłę dla ruchu tranzytowego wg GDDKiA winna odbywać się istniejącym już mostem autostradowym. Minister nie negował potrzeby budowy kolejnego mostu w Toruniu, przyznał jednak, że pozyskanie środków finansowych będzie dość trudne i w zasadzie możliwe jedynie ze stosunkowo niewielkich funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój regionalny.

Wg Ministra budowa odcinka autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia powinna zakończyć się do 2010 r. Minister Stomma nie przewiduje opóźnień ze względu na zmianę sposobu budowy autostrady z koncesyjnej na centralną. Powód jest zasadniczy - Gdańsk Transport Company, która posiada koncesję na budowę odcinka z Gdańska do Nowych Marz nie była zainteresowana - według Ministra - budową kolejnych odcinków autostrady.

Planowany jest dalszy remont przebiegającej przez Toruń drogi krajowej S10 ze Szczecina do Warszawy. Docelowo ma być to droga ekspresowa, dwupasmowa. W zeszłym roku wyremontowano... 7,5 km tej drogi.

Współgospodarzem spotkania Loży Toruńskiej w dniu 8 maja 2006 r. w Hotelu Spichrz w Toruniu była Spółdzielnia "Oferta".