• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

To już dwadzieścia lat 2006-08-09

To już dwadzieścia lat 2006-08-09

W lipcu minęło dwadzieścia lat od powołania Wojciecha Sobieszaka na stanowisko tymczasowego kierownika Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Toruniu, które po prywatyzacji przekształciło się w spółkę Toruń-Pacific. Z PPZ Sobieszak związany był od 1976 r.

10 lipca 1986 r. nominację podpisał ówczesny Wiceminister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Późniejszy dyrektor PPZ i dzisiejszy prezes CPP Toruń-Pacific, firmy, która powstała w 1990 rok w wyniku prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego, miał wówczas 34 lata. Dziś przyznaje, że przyjęcie tej nominacji było młodzieńczą nieroztropnością, ponieważ sytuacja finansowa PPZ przedstawiała się tragicznie. Banki wstrzymywały kredytowanie firmy, co powodowało m. in. zatory płatnicze, w tym również opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń. W połowie lat osiemdziesiątych firma zatrudniała około 300 ludzi, zaś roczna rotacja pracowników dochodziła nawet do 1000 osób!

Zmiany ustrojowe dały możliwość dokapitalizowania firmy poprzez prywatyzację, do której doszło w 1990 roku. Jednym z udziałowców nowo powstałej spółki typu joint venture o nazwie Toruń-Pacific była zagraniczna grupa kapitałowa (venture capital) Bering Co., której siedzibą było San Francisco nad Pacyfikiem. Stronę polską w spółce reprezentowało PPZ, później zaś Gmina Toruń. Prezesem Toruń-Pacific został Wojciech Sobieszak, który piastuje to stanowisko do dziś. W 1994 roku udziałowcami Toruń-Pacific zostały firmy Nestlé i General Mills Inc. Obecnie CPP Toruń-Pacific, który słynie z produkcji płatków śniadaniowych, zatrudnia 870 osób i jest uznawany za jednego z najsolidniejszych pracodawców Pomorza i Kujaw. Połowa produkcji firmy trafia na eksport.

Prezes Sobieszak to z pewnością jeden z najdłużej „urzędujących” prezesów dużej firmy, który przeprowadził przedsiębiorstwo przez okres zmian ustrojowych i znakomicie odnajduje się w realiach gospodarki rynkowej, odnosząc sukcesy na skalę międzynarodową. Dziś Wojciech Sobieszak jest dyrektorem regionu Cereal Partners Central Europe. Na zdjęciu spotkanie z Radą Nadzorczą i Zarządem CPP Toruń-Pacific na okolicznościowym toaście w letnim ogródku kafeterii "Róże i Zen" w Toruniu (8 sierpnia 2006).