• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Toruń Europejską Stolicą Kultury 2006-10-26

Toruń Europejską Stolicą Kultury 2006-10-26

Podczas ostatniej, uroczystej sesji Rady Miasta Torunia czwartej kadencji podpisana została deklaracja w sprawie ubiegania się Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Deklarację podpisało 26 osób, m. in. Józef Jaworski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia i Michał Zaleski, Prezydent Miasta. Z ramienia Business Centre Club deklarację sygnował Wojciech B. Sobieszak, Kanclerz Loży Toruńskiej BCC, prezes CPP Toruń-Pacific.

W deklaracji m. in. czytamy: "Dumni z historycznego i duchowego dziedzictwa Torunia, tworzonego przez naszych przodków, którzy natchnieni duchem kultury antycznej i chrześcijańskiej poświęcali swe talenty i umiejętności dla tworzenia i pomnażania piękna i bogactwa naszego Miasta (...), zgromadzeni w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego - sercu miasta - w dniu 26 października 2006 roku uroczyście deklarujemy, że Miasto Toruń ubiegać się będzie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. Jesteśmy przekonani, że ten zaszczytny tytuł, jak i starania o jego przyznanie, przysporzą Toruniowi chwały, pokażą światu jego oblicze jako miasta kultury, nauki i dialogu oraz wskażą na odwieczną, niezaprzeczalną i twórczą obecność Torunia w Europie i europejskim kręgu kulturowym."

Wśród sygnatariuszy oprócz przedstawicieli władz miasta znaleźli się biskup toruński, proboszczowie parafii ewangelicko-augsburskiej i prawosławnej, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele instytucji kultury oraz przedsiębiorców.