• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Centrum Sztuki Współczesnej otwarte 2008-06-14

Centrum Sztuki Współczesnej otwarte 2008-06-14

Toruńskie Cetrum Sztuki Współczesnej w sobotę otworzyło swe podwoje dla zwiedzających. Toruńskie Centrum to pierwszy obiekt wybudowany po 1939 roku poświęcony w całości sztuce współczesnej. Artyści będą mogli wystawiać swe prace na imponującej powierzchni ponad 4000 metrów kwadratowych. Centrum stawia sobie za cel bycie nowoczesnym i prężnym ośrodkiem życia artystycznego. To tu ma znaleźć się regionalna kolekcja sztuki współczesnej. Centrum zamierza współpracować z innymi ośrodkami w Polsce i za granicą. Centrum stawia też na interdyscyplinarność, oprócz sztuki ma być pokazywany taniec, teatr i film. Otwarcie Centrum było wielkim wydarzeniem kulturalnym, medialnym, także towarzyskim.

Na początek zaplanowano dwie wystawy. „Kwiaty naszego życia” to próba przedstawienia historii kolekcjonerów. Z kolei „Jak się rzeczy mają…” to artystyczne pokazanie, jak wygląda strefa pracy w znanej kolekcji Thyssen-Bornemisz Art. Contemporary z Wiednia. Dzień otwarcia zakończył koncert na toruńskich Jordankach. W finale koncertu zagrała Patti Yang & FlyKiller. Najnowsza toruńska instytucja powstała w ramach rządowego programu operacyjnego „Znaki czasu”. Budynek na Jordankch był budowany od października 2006 roku. Koszt wyniósł niemal 50 mln złotych, z czego 30 mln wyniosła dotacja unijna.

Na zdjęciu: Wojciech B. Sobieszak z żoną Grażyną w Centrum Sztuki Współczesnej, chwilę po oficjalnym otwarciu.