• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Jak najszybciej do strefy euro 2008-10-27

Jak najszybciej do strefy euro 2008-10-27

– W obecnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcom radziłbym zakończenie rozpoczętych już inwestycji oraz daleko posuniętą wstrzemięźliwość w rozpoczynaniu nowych – między innymi takie opinie prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty Business Centre Club, usłyszeli podczas poniedziałkowego (27-10-2008) spotkania biznesmeni zrzeszeni w Loży Toruńskiej BCC. Stanisław Gomułka do kwietnia piastował funkcję wiceministra finansów w rządzie Donalda Tuska. Jest ekonomistą i fizykiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowcą m.in. London School of Economics.

Marek Kaliszek, kanclerz Loży Toruńskiej BCC, rozpoczynając spotkanie z ekspertem, stwierdził, że kiedy było ono planowane, nikt nie przypuszczał, że sytuacja na rynkach finansowych tak szybko przerodzi się w ogólnoświatowy kryzys. Kwestie kryzysu zdominowały spotkanie. Prof. Gomułka nie ma wątpliwości, że ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych powinny przekonać Polaków do jak najszybszego przyjęcia w Polsce wspólnej europejskiej waluty. Przy czym stwierdził, że konsensus polityczny w tej sprawie będzie bardzo trudny, gdyż konieczna jest zmiana Konstytucji.

– Korzyści z wejścia do strefy euro są większe dla krajów mniej rozwiniętych, o mniejszej wiarygodności międzynarodowej, a takim krajem nadal jest Polska – prof. Gomułka odpowiadał na pytania biznesmenów i uczestniczących w spotkaniu parlamentarzystów: senatora Jana Wyrowińskiego, posłów Tomasza Lenza i Antoniego Mężydły. – Nasza mała wiarygodność powoduje wyższe koszty obsługi długu publicznego. Jeżeli chcemy mieć wyższe tempo wzrostu gospodarczego, niższe stopy kredytów oraz korzystać z zasobów oszczędnościowych strefy euro, nie ma dla nas lepszej alternatywy, jak przyjęcie wspólnej waluty – argumentował główny ekonomista BCC.

Wg. profesora obecny kryzys może spowodować zmniejszenie w Polsce tempa wzrostu do ok. 3% PKB rocznie w ciągu najbliższych 2 lat. Będzie to oznaczać pewien wzrost bezrobocia, co jednak osłabi presję płacową. Pocieszające wg profesora jest natomiast, że obecny kryzys finansowy w USA i Europie uda się dość szybko zażegnać – nawet w ciągu kilku miesięcy. Realna gospodarka Europy z recesji wyjdzie za 1,5 – 3 lata.

Współgospodarzem spotkania był prof. Jan Głuchowski, rektor Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Na zdjęciu prof. Stanisław Gomułka i Wojciech B. Sobieszak, przewodniczący Rady Loży Toruńskiej BCC.