• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

O mnie

Wychowałem się w rodzinie, która hołdowała wielkopolskim zasadom, dlatego cenię ludzi pracowitych, solidnych i systematycznych. Sam również staram się taki być. Los sprawił, że wraz z żoną Grażyną, którą poznałem podczas studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, osiedliłem się w Toruniu. Tu urodziły się nasze dzieci. Tutaj rozgrywało i rozgrywa nasze zawodowe życie. Żona przez wiele lat była metodyczką w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu oraz nauczycielką biologii i chemii w Zespole Szkół Nr 8 w Toruniu. Ja związałem się z przemysłem spożywczym. Od kilku lat mieszkamy w sąsiadującej z Toruniem Gminie Łysomice. To właśnie tu odwiedzają nas dzieci z czwórką naszych wspaniałych wnucząt.

Dziś kieruję Radą Nadzorczą firmy Cereal Partners Toruń-Pacific, która na moich oczach i przy moim współudziale przeistoczyła się z lokalnej krochmalni w giganta produkującego znane na całym świecie płatki śniadaniowe. Branża spożywcza mnie pasjonuje, ale znajduję też czas na działalność społeczną, m.in. w Ochotniczej Straży Pożarnej i Rotary Club Toruń.

W wolnych chwilach spędzam czas z rodziną. Lubimy czytać dobre książki, spacerować po lesie, latem zaś żeglować.

O mnie zawodowo:

Praca w branży spożywczej była niejako zapisana w moich genach. Z przemysłem spożywczym związani byli mój Ojciec i Dziadkowie, tak z Mamy jak i Ojca strony. Choć tuż po studiach chciałem zająć się pracą naukową, to jednak ostatecznie trafiłem w 1976 roku do Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego. Najpierw w Trzemesznie, potem w Bronisławiu, by w 1977 roku „wylądować” w Toruniu, gdzie tutejsza krochmalnia instalowała nową linię do produkcji płatków śniadaniowych. Zaczynałem jako referent w dziale inwestycyjnym. Trafiłem do działu produkcji, zostałem jego szefem, a w 1987 roku dyrektorem Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego (PPZ) w Toruniu. Nota bene najmłodszym wówczas dyrektorem przedsiębiorstwa w Polsce!

Przypadło mi w udziale przeprowadzić firmę przez proces prywatyzacji. W 1990 roku z PPZ powstała firma Toruń-Pacific – dziś największy w naszej części Europy producent płatków śniadaniowych. Od 1994 roku firma należy do koncernów Nestlé S.A. i General Mills, które powołały spółkę Cereal Partners Worldwide. Jej celem jest rozwijanie światowego rynku zbożowych wyrobów śniadaniowych. Firmą Toruń-Pacific (po 1994 roku pod nazwą Cereal Partners Poland Toruń-Pacific) jako prezes zarządu kierowałem od momentu jej powstania, czyli od 1990 do 2019 roku. Wielu rzeczy przez ten czas musiałem się nauczyć, wielu rzeczy doświadczyć na własnej skórze. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, myślę, że nic ciekawszego dla mnie jako menadżera nie mogło mi się przytrafić. Od 2004 roku w ramach CPW kierowałem też rynkami śniadaniowymi krajów Europy Centralnej. Od 1 stycznia 2020 r. pełnię funckję przewodniczącego Rady Nadzorczej.

Cereal Partners Poland Toruń-Pacific jest producentem płatków śniadaniowych NESTLÉ

CPP

Firma powstała w 1990 roku w wyniku prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Toruniu, którego korzenie sięgają XIX wieku. Historia produkcji płatków śniadaniowych w Toruniu rozpoczęła się w 1977 roku, kiedy to po raz pierwszy wytworzono kukurydziane płatki błyskawiczne. 

Od 1994 roku Toruń-Pacific jest częścią grupy Cereal Partners Worldwide, spółki joint venture powołanej przez Nestlé S.A. (największą na świecie firmę spożywczą) oraz General Mills Inc. (amerykańskiego producenta żywności, w tym płatków śniadaniowych). Nestlé i General Mills Inc. posiadają po 50% udziałów w Cereal Partners Poland Toruń-Pacific.

Z toruńskiej fabryki Cereal Partners Poland Toruń-Pacific dostarczane są płatki śniadaniowe do wielu państw, gdzie działa CPW i Nestlé, m. in. do państw Europy Centralnej (Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia, kraje nadbałtyckie) na Bałkany i do Turcji. CPP Toruń-Pacific eksportuje również do krajów Zatoki Perskiej, Izraela oraz do Europy Zachodniej. Łącznie z rynkami tzw. niskotonażowymi CPP Toruń-Pacific eksportuje produkty do niaml 60 państw i jest jednym z największych eksporterów żywności w Polsce.

Cereal Partners Poland Toruń-Pacific zatrudnia obecnie ponad 900 pracowników. 100% zatrudnionych to polska, wykwalifikowana kadra. Rok 2017 spółka zamknęła 793 mln zł przychodu ze sprzedaży netto. Jest jedną z największych firm Pomorza i Kujaw, notowaną w zestawieniach największych polskich przedsiębiorstw. We wrześniu 2003 r. uruchomiono drugą fabrykę firmy zlokalizowaną w Lubiczu pod Toruniem. Wytwarza się tam „płatki i mleko”, czyli płatki śniadaniowe w kształcie batonika oraz muesli, czyli mieszanki płatków śniadaniowych z suszonymi owocami . Od października 2004 r. Toruń jest siedzibą Cereal Partners Central Europe, co oznacza, że Zarząd w Toruniu bezpośrednio nadzoruje rynki: czeski, estoński, litewski, łotewski, polski, rumuński, słowacki i węgierski.

CPP Toruń-Pacific to mecenas i sponsor wielu przedsięwzięć sportowych i kulturalnych. Firma od 1994 roku jest głównym partnerem Toruńskiego Klubu Kolarskiego PACIFIC, którego wychowanek, Michał Kwiatkowski, zdobył w 2014 roku tytuł mistrza świata kolarskiej elity ze startu wspólnego w kolarstwie szosowym.

O mnie społecznie:

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere.

Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie.

Nieustająco czerpię inspirację do pracy społecznej z tej złotej myśli Seneki. Działając w organizacjach pracodawców służę idei promowania zachowań etycznych w biznesie ‑ dla naszego wspólnego dobra oraz uczciwości i przejrzystości życia gospodarczego. Jako rotarianin od początku lat dziewięćdziesiątych promuję również ideę służby ponad własnymi interesami („Service Above Self”) ‑ tak potrzebnej w dzisiejszej Polsce. Kontynuuję również rodzinne tradycje strażackie – jestem strażakiem ochotnikiem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubiczu, gdzie zlokalizowana jest jedna z fabryk należących do kierowanej przeze mnie firmy.

BCC

Wojciech B. Sobieszak był Kanclerzem Loży Toruńskiej Business Centre Club od 1998 roku do 2006 roku oraz pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Loży Toruńskiej BCC (2006-2018). Dzięki swej aktywności pozyskał do współpracy w ramach BCC 34 znaczące podmioty gospodarcze z regionu toruńskiego. Organizował spotkania członków Loży z przedstawicielami Rządu, Parlamentu, urzędnikami skarbowymi służące wymianie informacji i promowaniu idei przedsiębiorczości. 

Rotary Club Toruń

Wojciech B. Sobieszak, członek Rotary Club Toruń od 1992 r., był Prezydentem Rotary Club Toruń w kadencji 1995-96 i 2004-2005.

Rotary to organizacja społeczna, charytatywna, służąca doskonaleniu zawodowemu oraz utrzymaniu wysokiego poziomu etycznego w każdym rodzaju działalności, ale także sprzyjająca zawieraniu przyjaźni oraz kontaktom towarzyskim. Inicjatorem Rotary był Paul Harris [1868-1947, USA], który wraz z trzema przyjaciółmi zorganizował w lutym 1905 r. pierwsze spotkanie rotariańskie i założył pierwszy klub. Nazwa Rotary wzięła się stąd, że początkowo spotkania odbywały się rotacyjnie w biurach poszczególnych członków klubu. Rotary International skupia obecnie niemal 1 mln 200 tys. osób w ok. 30 tys. klubach w 163 krajach.

W PRL Rotary ‑ jako niezależna organizacja międzynarodowa – nie mogło działać. Po przełomie 1989 r. pierwsze rotariańskie kluby pojawiły się w Warszawie, Lublinie no i właśnie w Toruniu. Tutaj inicjatorem był Leonard Zawacki [1916-2001] Amerykanin polskiego pochodzenia urodzony w Grudziądzu, który skłonił swój macierzysty klub Medford-Rogue [Medford, Oregon USA] do pomocy w organizowaniu klubu w Toruniu. Później przyłączyło się do tej pomocy kilka klubów szwedzkich z Helsingborg. W grudniu 1989 r. przybył do Torunia inny amerykański rotarianin polskiego pochodzenia ‑ Frank Surma ‑ i zaczęły się cotygodniowe spotkania. Uroczysta inauguracja Rotary Club Toruń odbyła się w maju 1991 r.

Kilkanaście lat pracy klubu to liczne jego osiągnięcia: ok. 60 młodych ludzi z Torunia odbyło w tym czasie roczny staż w USA lub Kanadzie, tyluż młodych Amerykanów poznało Toruń i Polskę. Sprzęt medyczny wartości ok. 100 tysięcy dolarów otrzymał toruński szpital dziecięcy. Były także inkubatory dla noworodków i samochód dla transportu sanitarnego. Łączne donacje przekroczyły kwotę 200 tysięcy dolarów USA. To wszystko przy pomocy klubów zagranicznych i Fundacji Rotariańskiej. Od kilku lat Klub funduje 10 stypendiów dla zdolnych a niezamożnych gimnazjalistów. To tylko niektóre osiągnięcia tej tak ważnej dla Torunia instytucji, jaką jest Rotary Club Toruń.

Spotkania Klubu odbywają się co tydzień, zawsze w poniedziałek o 18.00 w Zajeździe Staropolskim w Toruniu, przy ulicy Żeglarskiej 10/14.

Pozostała działalność społeczna

  • Jako prezes zarządu Cereal Partners Poland Toruń-Pacific zainicjował współpracę firmy z organizacjami sportowymi, kulturalnymi i oświatowymi Torunia i regionu kujawsko–pomorskiego. W uznaniu zasług m.in. w związku z działaniami społecznymi prezesa Prezydent Miasta Torunia uhonorował go medalem Thorunium, wręczonym 7 lutego  2015 r.,
  • Pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia przyjaciół X LO i Gimnazjum Nr 11 (od 3 marca 2003) w Toruniu zebrał kwotę 140’000 PLN, przeznaczając ją na rozbudowę systemów informatycznych w szkole i dokształcanie nauczycieli oraz uruchomienie programu „Matura międzynarodowa”.
  • Honorowy Prezes Toruńskiego Klubu Kolarskiego „PACIFIC”. Dzięki współpracy kierowanej przez W. Sobieszaka firmy z Toruńskim Klubem Kolarskim.
  • Członek Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim   od maja 2002 do marca 2018, reprezentował środowisko pracodawców (BCC),
  • Członek Zarządu Oddziału Powiatowego w Toruniu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych (od 2011 r.), strażak ochotnik w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubiczu (od 2006 r.),
  • Członek Wojewódzkiej Kujawsko-Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego – od listopada 2003, reprezentuje w Radzie środowisko pracodawców,
  • Członek Kapituły Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powołany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w czerwcu 2007 r.