• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Z Wilamem i… skuterem od CPP Toruń-Pacific 2010-03-27

Z Wilamem i… skuterem od CPP Toruń-Pacific 2010-03-27

Sławomir Maciejewski głosami widzów został wybrany najpopularniejszym w Toruniu aktorem teatralnym minionego roku. Oprócz Wilama   nagrody w plebiscycie publiczności   Sławomir Maciejewski dostał skuter od prezesa firmy Cereal Partners Poland Toruń-Pacific, Wojciecha B. Sobieszaka. Gala wręczenie Wilamów odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Horzycy w Toruniu. Sławomir Maciejewski już od 18 lat związany jest z toruńską sceną. Prywatnie wielki miłośnik kajaków, Wilamem został nagrodzony już po raz kolejny.

Zanim jednak widzowie usłyszeli wyniki plebiscytu, publiczność miała okazję obejrzeć najnowszą premierę: „Caritas. Dwie minuty ciszy”. Przejmujący spektakl, stworzony przez laureatkę Międzynarodowego Festiwalu „Kontakt” Belgijkę Lies Pauwels, to opowieść z pogranicza dokumentu i fabuły. Widzowie biorą udział w bliżej nieokreślonym castingu, w którym każdy na swój własny sposób stara się uciec lub pogodzić z własną tożsamością.

Czy Pauwles swoim autorskim spektaklem odniesie w Toruniu sukces? Widzowie, którzy opuszczali teatr po premierze, byli lekko skonfundowani. Wskazywali również na zbytnie podobieństwo zakończenia „Caritasu” do pokazywanej kilka lat temu na „Kontakcie” - kontrowersyjnej sztuki „White Star”. To właśnie ten spektakl zapewnił wówczas Pauwles zwycięstwo na festiwalu. Nawet jeśli komuś nie przypadnie do gustu intrygująca forma spektaklu, może go potraktować jako jedyną okazję, aby zobaczyć jak Michał Marek Ubysz wciela się w postać& divy polskiej piosenki Violetty Villas.

Do kogo trafiły w sobotę pozostałe Wilamy?

• W kategorii edukacja teatralna nagrodzono Teresę Kurdyn z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu.
• Przyjacielem teatru został Ireneusz Gronek z cukierni „Baltazar”,
• Tytuł mecenasa teatru trafił do Andrzeja Gajka z „GAM”.
• Raz na trzy lata teatr przyznaje Wielkiego Wilama dla osoby hojnie wspierającej sztukę teatru. W tym roku trafił do Jerzego Bańkowskiego.

Warto wiedzieć:

• Statuetka Wilama jest wykonana z brązu, kamienia i srebra. Przedstawia postać Wilama Horzycy, kłaniającego się przed kurtyną w świetle reflektora.
• Rzeźbę zaprojektował Zbigniew Mikielewicz.

Tekst za dziennikiem „Nowości” 29 marca 2010