• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

O Rosji przed eurowyborami 2014-05-12

O Rosji przed eurowyborami 2014-05-12

Jacek Vincent Rostowski, były minister finansów i wicepremier polskiego rządu, kandydat Platformy Obywatelskiej na Kujawach i Pomorzu do Parlamentu Europejskiego spotkał się w poniedziałek z prezesami największych firm Regionu, zrzeszonych w Toruńskiej Loży Business Centre Club. Mówił o kryzysie ukraińskim oraz o zbliżających się wyborach do Europarlamentu. W spotkaniu wzięli udział m.in. Jan Wyrowiński, wicemarszałek Senatu RP oraz Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

‑ Powszechnie mówimy o kryzysie ukraińskim, ale tak naprawdę jest to kryzys percepcji Rosji w Europie – mówił Jacek Rostowski. – Instytucje europejskie jak dotąd nie popełniły znaczących błędów w ocenie sytuacji, a reakcja na bezprecedensowe rozmontowywanie przez Rosję ładu prawnego powojennej Europy, jest jednoznaczna. Mogłaby jednak być szybsza i mocniejsza – ocenił Rostowski. Mówił też, że dla Polski nie ma lepszego gwaranta bezpieczeństwa niż Unia Europejska i NATO. Dlatego też jego zdaniem Polska powinna konsekwentnie zmierzać do jeszcze głębszej integracji z Unią poprzez przystąpienie do strefy Euro, z czym jednak nie należy przesadnie się spieszyć. Jacek Rostowski zaznaczył też, że nie jest rusofobem, dlatego uważa, że zaplanowane wydarzenia związane z obchodami Roku Kultury Rosyjskiej w Polsce powinny się odbyć z pominięciem jednak kontaktów politycznych, które zwykle towarzyszą tego typu inicjatywom.

W części spotkania poświęconej eurowyborom podkreślał, że w Parlamencie Europejskim oraz na wszelkich sympozjach gospodarczych, w których uczestniczy jako były minister finansów, zamierza promować region Pomorza i Kujaw i zachęcać inwestorów do rozwijania właśnie tu swoich biznesów.

Na zdjęciu od lewej: Marek Kaliszek kanclerz Loży Toruńskiej BCC, Piotr Całbecki marszałek województwa, Jacek Rostowski i Wojciech B. Sobieszak prezes CPP i przewodniczący Rady Loży. Spotkanie odbyło się w restauracji hotelu Spichrz w Toruniu.