• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Czterdzieści lat w "Płatkach", 2017-02-01

Czterdzieści lat w

We środę minęło 40 lat współpracy Karola Ferstera z toruńską „Krochmalnią”, która dała początek dzisiejszemu potentatowi rynku śniadaniowego, firmie Cereal Partners Poland Toruń-Pacific. Karol Ferster przygodę z nowym pracodawcą zaczął jako automatyk na nowo wybudowanej linii płatków kukurydzianych. Dziś jest wiceprezesem firmy, odpowiedzialnym za techniczną i produkcyjną działalność przedsiębiorstwa. To on przyczynił się do tego, że z czasem „Krochmalnię” zaczęto nazywać „Płatkami”.


– Kiedy dołączyłem do zespołu, był to moment, gdy kończył się montaż urządzeń produkcyjnych, a zaczynał rozruch technologiczny – wspomina początki pracy na pierwszej w Polsce linii do produkcji płatków kukurydzianych. – Oficjalnie i nader uroczyście zakład rozpoczął nową produkcję w dniu hucznie obchodzonego w PRL-u 22 lipca na pamiątkę ogłoszenia manifestu prosowieckiego rządu. Uruchomienie było fikcją, bo linia nie była wówczas gotowa do pracy. Przed władzami i dziennikarzami obecnymi na uroczystym rozruchu odegraliśmy teatrzyk. Za kotarą na taśmociąg wysypaliśmy sprowadzone z Rumunii gotowe płatki. W błysku fleszy i przy terkocie telewizyjnych kamer zapakowano je w polskie opakowania. „Nasze” płatki zeszły z linii dopiero po dwóch miesiącach.

Karol Ferster wspominał o trudnych początkach nowych wyrobów. W latach siedemdziesiątych Polacy najzwyczajniej nie znali płatków kukurydzianych. Towar „nie schodził” z magazynów, bo firma nie stosowała wówczas komunikacji marketingowej. Jej namiastką były działania specjalnie powołanych „lotnych” grup pracowniczych, które jeździły po Polsce organizując degustacje i prezentując nowe produkty. Trzymiesięczna kampania informacyjna spowodowała, że można było wznowić produkcję.

Na zdjęciu: gratulacje z okazji jubileuszu złożyli wiceprezesowi najbliżsi współpracownicy z prezesem CPP Toruń-Pacific W. B. Sobieszakiem na czele.