• Polska wersja
  • English version
Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific Oficjalna strona Wojciecha B. Sobieszaka Prezesa CPP Toruń Pacific

Spotkanie z Ojcem Założycielem, 2018-07-07

Spotkanie z Ojcem Założycielem, 2018-07-07

Prof. Martin Carnoy z Uniwersytetu Stanforda w Chicago to jeden z „Ojców Założycieli” spółki Toruń-Pacific, która dziś jest kojarzona z produkowanymi w Toruniu płatkami śniadaniowymi Nestle. W miniony weekend prof. Carnoy spotkał się w Toruniu z prezesem Toruń-Pacific Wojciechem B. Sobieszakiem.


– Prof. Martin Carnoy odegrał niebagatelną rolę w procesie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego w Toruniu – wspomina prezes Sobieszak, dyrektor PPZ oraz pierwszy i jak dotąd jedyny prezes Toruń-Pacific. – Prof. Carnoy od lat 60. XX w. utrzymywał dość bliskie relacje naukowe z prof. Jerzym Tomalą z UMK. Podczas jednej z wizyt w Toruniu w przełomowym roku 1989 zainteresował się polską transformacją. Był to czas wielkich zmian w naszej gospodarce. Prof. Tomala wiedział, że PPZ poszukuje inwestora. Opowiedział o tym prof. Carnoyowi. Ten znał Alvina Duskina, szefa grupy kapitałowej The Beering Co., która z kolei była zainteresowana inwestycją w Europie, w której upadała Żelazna Kurtyna. Krótkie rozmowy zaowocowały powołaniem spółki Toruń-Pacific. Amerykanie sprzedali swoje udziały w 1994 roku firmom Nestle i General Mills, które są właścicielami Toruń-Pacific do dziś.

Spotkanie prezesa Sobieszaka z mającym polskie korzenie prof. Martinem Carnoyem odbyło się w sobotę 7 lipca podczas jego prywatnej wizyty w Toruniu.